Brskanje po internetu, iz Ljubljane
november 2022
november 2022
avgust 2022
Madžarski prevod in adaptacija dela Private Property - Access Forbidden.
V sodelovanju z Szegedi-Varga Zsuzsanna.
oktober 2021
Private Property - Access Forbidden je krajše delo e-literature (v angleščini). Dogaja se leta 2026, v svetovni ureditvi, kjer je vse privatizirano.
Obiskovalec dela s klikom na izbrano lokacijo izve podatke o lastništvu in kakšne so njegove omejitve dostopa.
Produkcija: Bunker, v okviru projekta Create to Connect -> Create to Impact
S podporo: Evropska unija – program Ustvarjalna Evropa: Kultura
november 2017
Trajna intermedijska postavitev v Vodnikovi domačiji Šiška. Interaktivalij, lik iz dela Interaktivalija kot lutka izstopi iz virtualnega prostora in na izbranih točkah ob Vodnikovi domačiji pripoveduje o zgodnjem internetu, z njim povezano interaktivno spletno poezijo ter o Valentinu Vodniku.
Avtor: Jaka Železnikar
Kustosinja: Polona Štebe
Celostna podoba: Matjaž Ferenc
Avtorja besedil: Jaka Železnikar in Špela Frlic
Avtor lutke: Zoran Srdić Janežič
Tehnična izvedba lutke (obogatena resničnost): Slavko Glamočanin
Urednica besedil: Amelia Kraigher
Glas: Katja Preša
Svetovanje: Petja Grafenauer
Produkcija Divja misel, zanjo Tina Popovič
Projekt sta omogočila MOL - Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo republike Slovenije.
maj 2017
Spletna pesniška zbirka generativne vizualne poezije.
april 2015
Spletna stran, ki omogoča ustvarjanje in shranjevanje brisanih pesmi iz pesmi Tomaža Šalamuna iz zbirk Letni čas (LUD Literatura, 2010) in Ta, ki dviga tačko, spi (LUD Literatura, 2015). Delo je bilo prvič predstavljeno v Prepišnem uredništvu revije Literatura, 2015. Delo je nastalo v soavtorstvu z Andrejem Hočevarjem.
Izbrisana poezija nastaja z brisanjem besed že obstoječe pesmi. Brisana pesem tako vsebinsko kot oblikovno izhaja iz izvorne pesmi. Avtor brisane pesmi raje kot k pisanju posega k namenski, avtorski selekciji, razkrivajoč nove, prej skrite pomenske ravni pesmi.
december 2011
Zbirka vzorčenih pregovorov za Android, tudi kot spletna stran.
april 2010
Fragments of Distances (Fragmenti razdalj) je kratko e-literano delo, spletna zgodba (v angleščini).
Večmedijska kratka zgodba obsega 6 spletnih strani, z deli zgodbe podanimi tudi preko fotografij in Google Maps, z dodanimi lokacijskimi animacijami ali interaktivnimi elementi.
Zgodba je podana preko fragmentov spomina glasu pripovedovalca, ki ga sproži njegovo naključno srečanje s popotnikoma v njegovem domačem mestu, ki ga povprašata za pot do prenočišča. Za tem, ko ju usmeri, ga srečanje popelje med spomine, kjer se pomešajo fizične razdalje s časovnimi in dimenzijami spomina.
januar 2009
V angleščini. Delo ob vsakem ogledu tvori pogovor, podoben temu, ki smo ga vajeni iz socialnih omrežij.
Vsebino črpa iz aktivnosti uporabnikov Twitterja, ki jo vsebinsko organizira preko storitve Zemante.
november 2008
And Your Hair / Twit je majnše delo e-literarnosti. Trenutno stanje vremena v Ljubljani (avtorjev kraj prebivanja) integrira v stavek It's [...] and your hair is in a mess. Temu doda sporočila različnih uporabnikov Twitterja, ki se nanašajo na isto vremensko stanje.
[Delo je dostopno zgolj v angleÅ¡ki različici ker v slovenskem spletnem prostoru ne obstaja storitev, ki bi omogočala isto funkcionalnost.]
poletje 2004 / pomlad 2005
Evropregovor (del portala Evrokultura) je generativno-kombinatorno delo jezikovnega izraza. Evropregovori (možnih je 1.553.760 evropregovorov) nastajajo s pomočjo algoritma, ki kombinira zbirko medijsko izpričanih evrobesed (besed s predpono evro-) s slovenskimi ljudskimi pregovori in reki.
Dostopno tudi na arhivski strani dela znotraj jaka.org.
november 2004
Tri dela e-poezije posvečena Srečku Kosovelu:
Kosovel: vzorčen - algoritemska, generativno kombinatorična poezija, tvorjena iz fragmentov kosovelovih verzov (predvsem iz konsov).
Natipkaj portret - interaktivni 'ascii art' (tvorjenje podob iz črk) portret Srečka Kosovela, po sliki Avgusta Černigoja. Obiskovalec dela z vnosom lastnega besedila izriše portret.
Biografski portret - portret Srečka Kosovela izrisan kot 'ascii art', po sliki Avgusta Černigoja. Besedilo, uporabljeno za izpis portreta izhaja iz Kosovelove biografije, ki je ob vsaki ponovitvi razvrščeno drugače.
Narejeno za portal kosovel.org, ki je bil aktiven od novembra 2004 do maja 2006, sedaj je na jaka.org dostopen arhiv teh treh del.
oktober 2003
Pretipkaj vsebino poljubne spletne strani: ne le kaj je napisano. Tudi kdo je napisal in kje je napisano.
marec 2003
Odzivna računalniška pesem. [Kontekst pesmi: udeležil sem se demonstracij proti vojni v Iraku, čez nekaj dni se je vojna začela.] Razlika med poslanim (natipkanim) sporočilom in (vidnim) odzivom. (V angleščini.)
oktober 2000 / avgust 2001
Zbirka tematsko povezanih zgodb in fraktalne grafike, ki govorijo o morju, otoku in tamkajšnjih (sanjskih) prebivalcih. Zgodbe niso navedene v kazalu, edini način, da se jih najde, je uporaba vgrajenega lokalnega iskalca.
Soavtorica: Aleksandra Globokar.
avgust 2000
...
V angleščini.
januar 2000 - junij 2000
...
V angleščini.
september 1999
...
V angleščini.
avgust 1999
...
V angleščini.
1997
Interaktivalija je prva zbirka spletne, interaktivne poezije v slovenskem kulturnem prostoru.
1997
Disketa interaktivne poezije, 5-1/4 - inčna disketa, html, javascript. (Spletna različica - Interaktivalija / Interactivalia ni popolnoma identična.)
1997
Interaktivna poezija. V hrvaščini.